BAŞARIYI ŞANSA BIRAKMAYIN!
Özel Ders Yardım ile Matematikte Başarı
www.ozeldersyardim.com
ANKARA

Eğitimin Günlük Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Ya da bu sorunun daha sık sorulan versiyonunu soracak olursak; "Bu bilgiler günlük hayatımızda nerede karşımıza çıkacak?"

Bu tüm öğretmen arkadaşlarımız gibi biz özel ders öğretmenlerinin de özel derslerde sıkça karşısına çıkan bir soru. Mesela felsefe öğrenmenin bize ne gibi bir yararı olabilir? Ya da suyun kaynama noktasını bilmek bize ne kazandırır? Ya da matematikteki türev konusunu ele alalım. Bu konuya müfredatta ne zaman sıra gelse o meşhur sorunun sorulması kaçınılmazdır: Bu konu günlük hayatta nerede karşımıza çıkacak. Matematik dersindeki türev konusunu öğrenmenin bize faydası nedir?

Bu aslında neredeyse doğru bir soru ve sorulması mantık işleyişinde yeri olan bir soru. Ama küçük bir farkla. Bize kalırsa bu sorunun doğru şekli şu olmalı: Bu konu hayatta nerede karşımıza çıkacak. Çünkü öğrendiğimiz her bilginin günlük hayatımızda yeri olmayabilir ama hayatın bir noktasında mutlaka yeri vardır.

Eğitim sürecinin içinde bu soru genelde lisede sorulur ve o konu öğrenildikten sonra herkesin 'günlük hayat' ı farklılık gösterebilir. Eğitim hayatının devamında öğrencilerden biri mühendis olup günlük hayatında bir bina inşa ederken bir diğeri doktor olup günlük hayatında hasta insanları iyileştirebilir. Tabiki hasta insanları iyileştiren kişinin günlük hayatında türev konusu ile ilgilenmesi beklenmez. "Bu öğrendiklerimiz hayatta nerede karşımıza çıkar" sorusunu öğretmenine soran ve bu sorunun sağlıklı bir cevabını alan öğrenci o konuya olan ilgisinin ve becerisinin azlığıyla ya da çokluğuyla ilerleyen hayatına yön verir. Türev konusu hayatta nerede karşımıza çıkacak sorusunu soran ve bu konu hayatta mühendislikle olan işlerde karşımıza çıkacak cevabını alan öğrenci türev konusuna olan ilgi ve becerisinin fazlalığıyla bir mühendis olabilir ya da bu konuya olan ilgisinin azlığıyla mühendis olmayabilir. Özel derslerde, okul derslerinde, dershanede anlattığımız konunun, sunduğumuz bilginin nerede ne işe yaradığını belirtmek oldukça kritiktir.

Genç öğrenci arkadaşlarımızın gerek okulda gerek özel derste sorduğu sorularda yanlışlık var ise sorularının yanlış olduğunu söylerken soruların doğru olan şeklinin ne olduğunu ve sordukları sorunun neden yanlış olduğunu da onlara anlatmalıyız. Özellikle de öğrendikleri konunun hayatta nerede karşısına çıkacağını merak eden öğrencilere hem öğretmenler hem de müfredat olarak gerekli cevabı sunmalıyız.