BAŞARIYI ŞANSA BIRAKMAYIN!
Özel Ders Yardım ile Matematikte Başarı
www.ozeldersyardim.com
ANKARA

Matematik Dersinde Başarılı Olmak

Matematik sadece dersi dinleyerek ve sınavdan bir gün önce çalışarak yapılabileceğiniz bir ders değildir. Bu tür bir çalışma sizin belki sınavlar için geçer bir not almanızı sağlayabilir ama uzun vadede size hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Matematikte başarıyı yakalamak için önce derslerde iyi bir performans göstermek gerekir. Çünkü derste konuyu anlamazsanız hali hazırda zor olan işiniz daha da zor bir hale gelecektir. Derste konuyu anlamak için gerekli şeyleri ise şöyle bir kaç madde ile sıralayabiliriz.

  • Derslerde aklınıza takılan tüm soruları sorun. Sorduğunuz her soru size ayrı bir ufuk açar.
  • Hoca tahtada bir soru çözerken onu izlemek yerine kalemi elinize alın ve soruyu siz de kendi başınıza çözmeye çalışın. Sadece izleyerek konuyu öğrenmeye çalışmak oldukça güçtür. Matematikte izleyerek öğrenmeye çalıştığınız bilgiler unutulmaya en müsait bilgilerdir.
  • Düzenli ve ayrıntılı not alın. Çünkü dersten sonra tekrarlarınızı kitap ya da başka bir kaynaktan değil kendi notunuz üzerinden yapmanız oldukça yararlı olacaktır.
  • Derste öğrendiğiniz konularla ilgili dersten sonra bol soru çözümü yapın. Çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürün. Çözebildiğiniz her soru bilgilerinizin pekişmesine, çözemeyipte çözümünü öğrendiğiniz her soru ise yeni bir bilgi ve yeni bir bakış açısı kazanmanız manasına gelecektir.

Matematikte başarılı olmak için Matematiğin yapısını da iyi kavramak gerekir. Matematikte konular birbiri üzerine inşa edilir. Yani öğrencinin Matematikte bir konuda başarılı olması öğrencinin o konudan önce gelen konuları da iyi anlamış olmasıyla doğrudan alakalıdır. Öğrenemediğiniz bir konu başka konularda da sıkıntı çekmenize yol açabilir. Örneğin üslü sayılar konusunu tam kavrayamamış öğrencinin logaritma konusunu anlaması özel ders yardımı olmadan oldukça zordur. Bu doğrultuda Matematiğin içinde bulunduğu bütünlüğü iyi görebilmek, o bütünlüğün gerektirdiği düşünüş biçimine sahip olmak başarıyı yakalamakta en önemli etkenlerden biridir.

Sonuç olarak Matematik dersinde başarılı olmak diğer derslere nazaran daha fazla özveri gerektirir diyebiliriz. Türkçe, Tarih, Coğrafya gibi dersleri yapabilmek için bilgileri öğrenmek yeterliyken Matematik dersini yapabilmek için bilgileri öğrenmek ne kadar önemliyse onları sorular üzerinde doğru uygulayabilmekte o kadar önemlidir.Yani öğrenci Matematiği başarmak istiyorsa Matematiğe diğer derslere ayırdığı vakitten daha fazla vakit ayırmalı, ayırdığı bu vakit düzenli ve sürekli olmalıdır.