BAŞARIYI ŞANSA BIRAKMAYIN!
Özel Ders Yardım ile Matematikte Başarı
www.ozeldersyardim.com
ANKARA

Özel Ders Nedir, Neden Gereklidir

Özel Ders; öğrencinin öğretmenle birebir şekilde işlediği, dersle ilgili sorularını daha rahat sorma fırsatı bulduğu, daha az zamanda daha fazla öğrenebildiği derslerdir. Okul derslerindeki eksiklikleri kapamaya yönelik ya da YGS, LYS, DGS, KPSS gibi sınavlarda başarı elde etmeye yönelik amaçlarla talep edilebilir. Matematiğin diğer derslere nazaran daha zor anlaşılması sebebiyle Matematik ve Geometri özel dersleri diğer derslere kıyasla daha yaygındır. Sınavdan sınava sadece defter notlarıyla ders çalışan öğrenciler özel dersler sayesinde hem çok farklı kaynaklardan hem de programlı bir şekilde çalışmış olurlar ve başarıyı yakalarlar.

Peki nasıl oluyor da sınıf ortamında anlaşılamayan dersler bir kaç saatlik özel derste anlaşılabiliyor? İsterseniz bu soruyu biraz irdeleyelim.

  • Özel derslerde öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve konuyu o seviyeye göre anlatır. Sınıf ortamında ise her öğrencinin bilgi ve algılama düzeyinin farklı olması konu işlenirken öğrencinin konuyu kolay ya da zor bularak ilgisinin dağılmasına yol açar. Dersin herhangi bir noktasında ilgisi dağılan öğrenci tekrardan adapte olmakta zorlanır ve dersi anlayamaz.
  • Öğrenci özel derslerde öğretmenin sorduğu soruların tek muhatabıdır. Bu yüzden derslere olan ilgisi her daim canlı kalır. Sınıf ortamında ise sorularla tüm öğrencilerin ilgisini canlı tutmak zor bir iştir.
  • Sınıf ortamında işlenen konuyla ilgili bir ya da bir kaç soru çözülürken özel derslerde konu hakkındaki en uç sorulara kadar değinilir. Konunun ulaşabileceği en zor kısımlara kadar değinilmesi sebebiyle özel dersler öğrenciye özgüven verir.

Bu listeyi uzatmak mümkün ama başlıca bir kaç sebebi irdelemek yeterli diye düşünüyorum. Sınıf ortamında öğrenmenin zorlukları bunlar. Biraz da sınıf ortamında Matematik öğrenmenin zoruklarından bahsedelim.

Matematik yapısı itibariyle sadece dinleyerek öğrenilecek bir ders değildir. Matematikte herhangi bir konuyu öğrenmek için bol bol pratik yapmak gerekir. Dinleme, öğrenme, öğrendiklerini uygulama ve tekrar etme aşamaları tamamlanmadan Matematikte başarıya ulaşmak son derece zordur. Öğrenciler genelde sınıf ortamındaki derslerde yeterli pratik yapma imkanı bulamazlar ve konuyu öğrenemezler. Özel derste ise öğretmen konuyu anlattıktan sonra kalemi öğrenciye devreder ve soru çözümlerini öğrenci yapar. Kuşkusuz öğrendiklerini hemen uygulama fırsatı bulan öğrenci bu pekiştirmeyle daha iyi öğrenmiş olur. Verilen ödevlerle ise tekrar etme kısmı halledilerek öğrenilen bilgilerin kolay unutulmaması için en doğru öğrenme şekli yapılmış olur.

Netice olarak Matematik zor bir ders değildir. Sadece Matematik öğrenirken diğer derslere göre daha farklı bir yol izlenilir. Hepsi bu. Bu yolu keşfedebilen öğrenci matematiği başarır. Özel derste öncelikli amaç öğrencinin bu yolu keşfetmesini sağlamaktır.