BAŞARIYI ŞANSA BIRAKMAYIN!
Özel Ders Yardım ile Matematikte Başarı
www.ozeldersyardim.com
ANKARA

ÖZEL DERS ÖĞRETMENİ OLMAK

Özel ders vermek öğretmenler olarak bizlerin üniversite öğrencilik yıllarımızdan itibaren zorunlu olarak icra ettiğimiz bir durum. Hepimiz bu mesleğe öğrencilik yıllarımızda komşunun çocuğuna sınav çalıştırarak başlarız. Öğrenci sınavlarından yüksek not alır ve komşumuz bu durumdan memnun kalıp bizi bir tanıdığına tavsiye eder. İşte bizler bu şekilde birer özel ders öğretmeni olmaya ilk adımı atarız.

Özel ders öğretmeni olmak bizler için adeta kaçınılmazdır. Komşular, akrabalar, arkadaşlar mutlaka zamanın birinde bizden yardıma ihtiyacı olan bir öğrenciden söz eder. Bu ise sektörün içinde bulunduğu amatör ruhu yansıtıyor. Özel derste ihtiyacı olunan şey daha fazla kurumsallaşmaktır. Kendini daha fazla anlatmak, tanıtmaktır. Çünkü ancak bu şekilde bir rekabet ortamı doğar ve öğrencilerin kendine en uygun hocayı bulmaları kolaylaşır. Öğretmenler ise bu rekabet ortamı içinde derslerde daha verimli olmaya çalışır ve kendisini daha fazla geliştirir.

Evet bizler birer özel ders öğretmeni oluruz ama bunu çok azımız bir meslek olarak devam ettirebiliyor. Özel dersi için müfredat hazırlayan, dersteki zamanı daha verimli kullanmak için ders öncesinde hazırlık yapan, öğrencinin ders dışındaki vaktini de planlayıp öğrencisiyle bütünleşebilen öğretmenlerin sayısı maalesef çok az.

Özel ders vermek isteyen öğretmenlerin herşeyden önce bilmesi gereken şey; özel ders, ders başlamadan çok önce başlar ve ders bittikten çok sonra biter. Hepimiz bu sorumluluklarımıza uygun davranmalı ve özel dersin bu doğrultuda gelişmesine bu kültürün oluşmasına yardımcı olmalıyız.