BAŞARIYI ŞANSA BIRAKMAYIN!
Özel Ders Yardım ile Matematikte Başarı
www.ozeldersyardim.com
ANKARA

Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek olabildiğine zor olsa da birkaç yararlı öneriyle bu zorluğu keyif alarak aşmak mümkün. Öncelikle dil öğrenmek hakkında birkaç yanlış bilinen şeyi düzeltelim ve önerilerimizi sıralayalım.

Yanlış 1- "Artık herkes yabancı dil biliyor." Bu arkadaş çevremizden ya da öğretmenlerimizden sık sık duyduğumuz bir cümle. Fakat doğru olmadığını düşündüğümüz bir cümle. Bunu anlamak için YDS, TOEFL, IELTS gibi herhangi bir yabancı dil sınavındaki başarılı öğrenci yüzdesine bakmak yeterlidir. İngilizce için konuşacak olursak Türkçe ve İngilizce yapıları itibariyle oldukça farklı dillerdir. Anadili Türkçe olan biri anadili İspanyolca, Fransızca ya da Almanca olan birine göre İngilizce'yi çok daha zor öğrenir, öğrenmek için çok daha fazla çaba sarfetmesi gerekir. Bu yoğun çabayı sarfeden kişi sayısı ise oldukça azdır. Milli eğitimde de okullarımızda senelerce İngilizce öğretilir ama bu eğitimler ile dil öğrenebilen öğrenci sayısı yok seviyesindedir.

Yanlış 2- "Yabancı dil yalnızca dilin konuşulduğu ülkede bulunarak öğrenilir" Bu da bir dil öğrenmeye başlayan ve biraz erken pes eden çevrelerin oldukça sık telaffuz ettiği bir bahanedir. İşin aslı ise bizce çok farklı. Bizce dil öğrenirken kritik nokta zaman ayırabilmektir. Öğrenci zaman ayırabildiği ölçüde dili öğrenir. Yabancı dil öğrenmek için dilin konuşulduğu ülkede bulunmak sadece sizi o dile daha fazla zaman ayırmaya zorlar. Siz bulunduğunuz yerde yani yabancı bir ülkeye gitmeden okumaya, konuşmaya, dinlemeye, yazmaya yeterince vakit ayırırsanız o dili o ülkede bulunarak öğrenmeye çalışanlardan daha hızlı bile öğrenebilirsiniz.

Peki yabancı ülkede bulunmak dil öğrenme sürecinin neresinde yer alır? Bir dili öğrenmede yabancı ülkede bulunmak tercih edilecekse bu orta-üst seviye dediğimiz upper-intermediate seviyesine ulaşıldığında yapılmalıdır. Başlangıç seviyedeyken dil gelişimi için yabancı ülkeye gitmek orada geçireceğiniz ilk birkaç ayın ziyan olmasıyla sonuçlanır.

Yanlış 3- Dil öğrenmeyi bir süre zarfına sıkıştırmak. Bunu bir dili iyi bir seviyede öğrenebilmiş kişiler çok iyi bilir ki; dil öğrenmek bir yıl, üç ay, altı hafta vesaire gibi sürelerle ölçülebilecek bir şey değildir. Dil öğretmeyi vaadeden birçok kurumun ya da kaynağın bu hatayı yaptığını görüyoruz. Üç ayda ingilizce, altı haftada ingilizce gibi sloganlar sektörde oldukça sık karşımıza çıkmakta. Bilmeliyiz ki, dil öğrenmek dipsiz bir kuyu gibidir, devamlılık arzeder ve hayat boyu devam etmesi gerekir.

Yabancı dil öğrenirken karşılaştığımız zorlukları eğlenceye çevirmeye başladığımız anda doğru şeyler yapmaya başladık demektir. Dili öğrenirken dilin konuşulduğu ülkenin kültürüne olan merakımız, ülkedeki günlük hayata ve yaşam tarzlarına olan ilgimiz de işimizi kat kat kolaylaştıracaktır.